United Way of Dane County

Community Volunteer Awards

2022 Community Volunteer Award Nominees

Individual/Group/Youth Nominees:

Alice Larrue, Unique Madness Social Club
Badger Volunteers, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Beth Maglio, Friends of the State Street Family (FSSF)
Bill Schloemer, Dane County Humane Society
Brian G. Arndt, MD, Madison Area Food Pantry Gardens
Carolyn Janke, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Chubing Jiang, The Beacon Homeless Day Resource Center
Colleen Howes, Dane County Humane Society
Debbie Steinmetz and Kathleen Ward, United Way of Dane County READI Committee
Debra Vatthauer, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Diane Woodbridge, Literacy Network
Frances Cardenas, Dane County Humane Society
Frank Alfano, United Way of Dane County READI Committee
Garth Yeazel, Middleton Outreach Ministry
Holly Droessler, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Housing Equity Action Team at UW-Madison , Hope’s Home Ministries of First United Methodist Church
Hyejin Kwon, Hill Farms Neighborhood
Jacqueline Roberts, Reindahl Park homeless encampment, Juvenile detention
Jamie Pekarek Krohn, Be Well Community Collective
Jen Heller, Agrace
Jennifer (Jen) Roman, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Jennifer Cresson, Sunshine Place
Joe Byrnes, Goodwill Industries of South Central Wisconsin, Inc.
John Tolle, Habitat for Humanity of Dane County
Judy Seip, Agrace
Julia Pooler, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Julie Wiedmeyer, Sunshine Place
Kathleen Dare and Grace Antony, Lussier Community Education Center
Kris Rasmussen, East Madison Community Center
Laura Edmonds, Central Midwest Ballet Academy
Lisa Tolley, Healing Horsemanship Foundation
Lori DuBensk, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Lori Severson, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Lynn Silverman, Literacy Network
Madison East-Monona Rotary, East Madison Community Center
Margaret (Peggy) Affable, The Beacon Homeless Day Resource Center & Luke House Madison
Marilyn Budzisz, Dane County Humane Society
Maryam Sadeghpour, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Melissa El Menaouar, Legal Action of Wisconsin
Michelle Gaber, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Mike Alsston, Focused Interruption
Mike Maresh, Catholic Multicultural Center
Nicki Handel, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Pam Wilson, Goodman Community Center
Peggy Weber
Perez Kirkpatrick, East Madison Community Center
Rachael Balistreri, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Randy Blumer, Agrace
Rausea Moore, Black Men Coalition of Dane County and Little Johns
Rikki Klassy, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Rita Treece, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Roxanne Quinlan, Dane County Humane Society
Ruben Mota, Dane County Humane Society
Ruth Meyer, The Beacon Homeless Day Resource Center
Samantha Drafall, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Sonia Ramirez, Catholic Multicultural Center
Sue Kopp, Dane County Humane Society
Sue Schuetz, Linda and Gene Farley Center for Peace, Justice and Sustainability
Sue Sells, Dane County Humane Society
Tauri Robinson, East Madison Community Center
Tayler Spannknebel, Girl Scouts of Wisconsin – Badgerland
Zoe Toltzien, Agrace

Nonprofit Nominees:

Agrace
Ebony Eyes Foundation
End Time Ministries International
Guardians of the Rainbow
Second Harvest Foodbank
Umbrella Transition Program

Business Nominees:

Ascendium Education Group, East Madison Community Center